
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 180 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 37 mm |
| Diameter | 25.4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 450 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 880 mA @ 120 Hz |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$2.45837
Ext.Price$2.45837
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.45837 | $2.45837 |
| 10 | $2.12400 | $21.24000 |
| 25 | $1.86492 | $46.62300 |
| 50 | $1.63745 | $81.87250 |
| 100 | $1.43773 | $143.77300 |
| 300 | $1.38773 | $416.31900 |
| 500 | $1.33947 | $669.73500 |
| 1000 | $1.29786 | $1297.86000 |
